ADI KONMUŞ YER

 

                                               

 

 

İnsanoğlu değer verdiği şeylere bir isim koyamaz genelde… Adlaştıramaz onu,kalbiyle hisseder ama dile getiremez işte.Hani bu çok sevdiğin bir kişi yada çok beğendiğin bir mekan olabilir.Hiç fark etmez sen yine aynı derecede sever aynı kararsızlığa düşersin.Birini çok seversin canan olmuştur mesela yere göğe sığdıramazsın ama yinede dile gelmez ifade edemezsin.Bu sevdiğin yer bir mekan olursa çok daha zordur. Eskilerde olduğu gibi bir kahramanlık yapıpta isim almasını bekleyemeyeceğimiz için adına yakışır bir ad bulmak gerek. Şanına yakışan ad alan yerlerden biri olan Safranbolu’yu düşündüm bir an… Ne ilginçtir ki bir çiçekten almış ismini. O yararlı Safran çiçeğini evlerle bütünleşip bir mekan halini alması bizleri gerçekten etkiliyor.

            Safranbolu evlerinin o dar sokaklarına girdiğimizde şimdiki ışıltılı gökdelenlerden, çift şeritli anayollardan kısa bir sürede olsa uzaklaşıp bizi anlatan, samimiyeti komşulukları anlatan Safran evlerine bırakıyoruz kendimizi… Bizi biz yapan değerlerimizi anımsıyoruz. Çünkü biliyoruz ki eskiden Osmanlı dendiğinde ilk olarak akla dürüst saygılı bir millet gelirdi. En küçük ayrıntı bile düşünüldü, kimsenin bir başkasının malında gözü olmazdı. İşte bunu Safranbolu evlerinin mimarisinde çok rahat görebiliyoruz. Evler öle bir dizayn edilmiş ki hiçbir ev diğerinin görümünü engellemiyor. Komşuluk esastır yani. Sonra en önemlisi ailedir. Bunu evlerinin büyük yapılmasından kolayca anlayabiliriz. Şimdiki gibi 2 oda 1 solan değildir. Çekirdek aile misali gibi. Çocuklar gelenek göreneklerini bilerek yetişirler, dede ve ninelerinden öğrenirler o güzel ahlakı.

            Safranbolu evleri incelendiğinde hemen dikkat çeken harem seramlık kısmı… Gerçekten bu ayrıntı bizi çok etkiliyor. İnsanı özellikle misafire verilen değer apaçık ortada. Selamlık odalarındaki düzen şimdiki evlerde misafir odası diye ayırdığımız köşenin hatta yeni yapılarda hiç yer verilmeyip eski bir gelenek olarak kaldığını gösteriyor.

            Yaşamın artık gösterişten ibaret olduğu bu zamanda o sade içe dönük yaşamı tatmak için tatillerimizde Didim, Kuşadası demek yerine tarihi yerlerimizi “eski bizi” görmek için bir kerede Safranbolu diyelim diyorum. Ve bir şairimizin iki dizesiyle Safranbolu evlerinin eski yalnızlığına bırakıyorum;

 

SENİ SEVİYORUM GÜZEL SAFRANBOLU

BİR MEDENİYETİN DÜĞÜMLENDİĞİ ŞAHİKA

 

 

 

 

                                                                                                      BİLGEHAN MERMER

                                                                                                      KAMU YÖNETİMİ 1/A

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !