BİZ OLABİLMEK (Deneme dalında birinci)

Ünlü yazar Alexandre Dumas'nın "Üç Silahşorlar"ında zaman zaman geçen bir söz vardır:
"Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için! 70'li yıllarda slogan haline dönüşmüştü bu söz: "Kurtuluş Yok Tek Başına; Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz!"
Konusu ekonomi ve ulusal gelirin paylaşılmasının söz konusu edildiği yazılarda "pasta" örneği verilir. Daha kolay anlaşılsın diye.. Toplumların, ulusun, grupların vb. belirli bir zaman diliminde elde ettiği ve yaşamını devam ettirebilmesi ve bir sonraki zaman dilimi için, tüketmek zorunda olduğu gelir türünü tanımlıyoruz bu "pasta" ile....... birden çok kişi olduğunda, sözü edilen "pasta"nın paylaşımı gündeme gelir ki, deyim yerindeyse, dananın kuyruğu da burada kopar!!! Kişiler ya da gruplar "pasta"nın nasıl büyütüleceği üzerine kafa yor(a)madıkları zaman; "pasta"dan kendi paylarına düşen dilimi nasıl büyütmeleri gerektiğini düşünürler ki, bu "ben olmak" bilincidir..
Oysa, bu kişiler ya da gruplar, "hep bana rab bana" anlayışıyla, "gemisini yürüten kaptan" uyanıklığıyla kendi dilimlerini büyütürlerken, bir de bakarlar ki; "pasta" küçülmüş, dolayısıyla kendi payları da küçülmüştür!! Küresel dünya böyle bir şey işte..
Ülkemizde ne zaman akla ziyan işler olsa, hepimizin ağzında hep aynı laf: “Burası Türkiye!” Ne zaman ahmağın biri, bir ahmaklık yapsa, koro halinde şunu söyleriz: “Burası Türkiye!” Ne zaman bir kişi , bir özürlülük sergilese, yine aynı laf ağzımızdadır: “Burası Türkiye!” Elbette kültür seviyemizi gösteren bu örnekler dışında, bireylerin zekâ seviyesi ile ilgili komik durumlar da var.
72 milyonluk bir ülkede, her zekâ seviyesinden insanlar olması, bunların kendi zekâlarına uygun davranışlarda bulunması son derece doğal.Hatta doğal olmayan, bunun olmaması. Peki, bütün bunlar ülkemizi “Burası Türkiye!” yapar mı? Yani, Türkiye’yi, “ahmaklık” la özdeş kılar mı? “Burası Türkiye!” dediğimize göre, bilinçaltımızda kılıyor… Yahut birileri, bu sözleri kasıtlı olarak yayıyor. Ülkemize inancımızı yıkmak için…,Bu tür komiklikler her yerde var. Sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın her yerinde oluyor bu tür şeyler. Hatta bizdekinin bin beteri bile var. Ama nedense, bütün bu ahmaklıklar, bir başka ülkeyi, örneğin Almanya’yı, “Burası Almanya!” yapmıyor. İngiltere’yi, Fransa’yı, İtalya’yı da…Ama ne hikmetse, Türkiye’mizi “Burası Türkiye!” yapıyor. Millî bilincimize yönelik bu saldırılara, verilecek çok güçlü cevaplarımız var. Olmalı da… “Burası Türkiye!” diyenler çok doğru söylüyor aslında… Burası Türkiye, bu çok doğru! Çünkü kesintisiz 1000 yıldır Anadolu’da yaşayan tek millet, Türk milletidir. Evet, burası Türkiye, bu çok doğru! Çünkü yüzlerce yıldır, bin türlü entrikaya rağmen, Anadolu’yu, Türkiye yapan millet, Türk milletidir. Evet, burası Türkiye, bu çok doğru! Evet, burası Türkiye ve biz Türk’üz! Bu da "BİZ OLMAK" bilincidir! Bu bilince ulaşmış bir toplumda, kimse kimseye sözlü ya da sözsüz ama imâlı: "Sen kimsin" sorusunu sormaz, ..Haddine mi düşmüş..


DUYGU OKAY
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MALİYE 2.ÖĞRETİM A ŞUBESİ 0921411045
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !