GEÇMİŞE YOLCULUK

                          

          Zamanın buram buram huzur koktuğu yıllar...Köşesine bucağına samimiyetin sindiği eski mahalleler...Havasında sukunetin,huzurun bulunduğu Safranbolu...
         Evler gösteriş yerine sadelık ve tevazu kokardı.Adım adım huzur ve saadet vardı.Zihinler berraktı,gönüller inşirahla doluydu.İşte kelimenin tam anlamıyla böyleydi Safranbolu.
         Zaman icinde zaman verir Safranbolu.Yerdeki her taşın bir mazisi vardır.Anlatmaya meyleder kendini.Ve bir hayal düşer gözlere eskiyi hatırlatan.Öyle kaptırısın ki kendini bir girdap misali cıkamazsın icinden.
         Safranbolu'nun tarihine baktıgımızda bircok medeniyete ev sahipliği yapmıstır.Roma,Bizans,Selçuklu ve Osmanlı...Ve bu sahip olduğu mirası hala korumaktadır.Ev yerlesiminde komşuluk ilişkileri ön planda tutulmuş,evlerin cumbaları görünümü zenginleştirmişştir.
         Bir diger özelligide 18 ve 19 yy.Osmanlı yasam tarzını ve ev hayatını yansıtıyor olmasıdır.Bugün Dünya Mirasi olarak görülmesi gereken sehırlerımızden biridir.Bu dogal güzelliği ona müze şehir olma ayrıcalıgını da vermiştir.
 
 
                                        Feyza Keleş

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !