HER YÖNÜYLE SAFRANBOLUTürk toplum yaşamının özelliklerini kent ölçeğinde yaşatan, tarihi ve kültürel eserlerini tüm insanlara sunan örnek bir kenttir.

    Adının nereden gelişiyle başlayalım; Önce Dadibra sonra Selçuklularının iradesinde Zalifra olmuştur adı.daha sonra kaleli kent anlamında Türkmenlerin Taraklı Borlusu oldu.Adı, Zağfiran, Zağfiran Borlu diye adlandırıldı.En son olarak ise Zafranbolu ve daha sonra Safranbolu şekline dönüşmüştür.

    Safranbolu da gezmek için öncelik doğa harikaları düzce ve Tokatlı kanyonlarıdır.Tokatlı kanyonunda ki su kemeri görünüş bakımından harikadır.Daha sonra yıllara meydan okuyan çarkı, tokmakları iel su değirmenleri…

    Meydanıyla, sokağıyla, parklarıyla, bahçeleriyle, arnavut kaldırımlarıyla ve evleriyle harikadır Safranbolu.

    Sokakta yürürken çekiç sesini duyduğunuzda, ateşin yanına yaklaştığınızda, güçlü pazularıyla demircileri görürsünüz.

    Eskiden Tabakhane olarak adlandırılan yapının şimdilerde tarihi bir bina olma özelliğinin ötesinde bir önemi kalmamış.

    Genelde konaklar halk yapı ustalarının olağanüstü güzellik görme anlayışı içinde yapılmıştır.Konakların vazgeçilmezleri arasında, salonlarıdna bulunan ve üzerinde kırk yıl hatrı sayılan kahvelerin içildiği sedirlerdir.

    Üstün mimarisiyle, yaşam biçimini yansıtan Safranbolu evlerini kültür mirası sahipleri bizler sahip çıkmalı ve korumalıyız.

    Mimarisinin ilginçliğiyle dikkat çeken Kaymakamlar Konağı, önemli tarihi-turustik bir mekan olmuştur.Konağın salonunda bulunan Paşa ve karısının maketleri ilk girişte girenleri karşılamaktadır.Kaymakamlar Konağı bugün Safranbolu Eğitim Merkezi olarak kullanılmaktadır.

    Diğer bir önemli konak ise; Türk toplumunun yaşam biçimini anlatan üstün mimariye sahip Asmazlar Konağı.Bu konağın ülke turizmine büyük katkısı vardır.Hala çok sağlam ve yeni gibi durmaktadır.Asmazlar Konağı, giriş katındaki havuzu, eşsiz dekoru ile konuklarına apayrı bir atmosfer yaşatıyor adeta.

    Safranbolu da ki bir diğer doğa harikası da Mencilis Mağarası.Merkeze 8km uzaklıkta, derin bir vadinin içinde bulunuyor.Toplam uzunluğu 2725 metre olan mağara Safranbolu turizminin önemli bir ayağıdır.

    İnsan inanışını şekillendiren camiileride unutmamak gerekir.Camiler de yapı bakımından eşsiz görünüyor.

    Cinci Hoca lakabıyla meşhur olan Hüseyin Efendi, Safranbolu da doğmuştur.Cincihan adı verilen konak, Cinci Hoca tarafından kentin ortasında kanyon oluşturan akçasu deresinin üzerine yaptırılmıştır.Cincihan bugünde hala turizmin hizmetindedir.

    Özetle; Yüzyıllar ötesinden gelen tarihi mirası günümüze taşıyan şehirdir; SAFRANBOLU…

                                           F.İpek BAKTIR

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !